Czy w 2020 można transportować ponadgabaryty? - trans

transport wielkogabarytowy

Jak przetransportować maszyny rolnicze z Niemiec?

Niemieckie rolnictwo jest znacznie bardziej nowoczesne niż polskie, nie ma co się oszukiwać. Maszyny rolnicze, których używa się na zachodzie, po pewnym czasie będą wymieniane na nowe. Jest to doskonała okaz

Czy w 2020 można  transportować ponadgabaryty? - trans transport wielkogabarytowy
ja dla polskich rolników na zakup używanego, dobrego sprzętu rolniczego w korzystnej cenie. Problem pojawia się natomiast w temacie transportu. Aby przewieźć np. kombajn zbożowy musimy zorganizować transport ponadgabarytowy. Niektóre maszyny mają bowiem takie rozmiary, które nie zmieszczą się w standardach normalnych naczep. Transport maszyn rolniczych to bardzo popularny i rosnący element transportu międzynarodowego. Wszyscy zdają sobie bowiem sprawę, że lepiej zakupić serwisowany sprzęt za granicą niż niepewny, krajowy. Każdy szuka bowiem oszczędności, a więc eksploatuje sprzęt rolniczy do granic jego możliwości nie zastanawiając się nad jego żywotnością. Transport ciężki w przypadku importu zagranicznych maszyn czy innych ponadgabarytowych elementów konstrukcyjnych rozwija się bardzo prężnie, a polskie firmy transportowe zarabiają na tym dobre pieniądze.


Transport maszyn które przekraczają możliwości

Powszechnie znane usługi transportowe, które świadczą, na przykład firmy kurierskie - czasami nie wystarczają. Duże, ciężkie towary wymagają specjalnej troski, jeśli chodzi o ich przemieszczenie z punktu A, do punktu B. Transport maszyn, które przekraczają możliwości "standardowych" pojazdów, wymaga odpowiedniej organizacji przejazdu. Transport ponadgabarytowy jest regulowany prawnie, wymaga pozwolenia, nie jest to zadanie dla zwykłego, przysłowiowego zjadacza chleba. Co najczęściej jest transportowane w ten sposób? Różnego rodzaju konstrukcje stalowe, przęsła mostów, elementy infrastruktury, zbiorniki, czy transformatory elektryczne. To tylko niewielka część tego, z czym na co dzień zmagają się zespoły odpowiedzialne za tak zwany transport ciężki, ponadgabarytowy.
Każde zlecenie jest inne, wymaga indywidualnego podejścia, dobrego rozplanowania i skutecznego działania. Dobór odpowiedniego pojazdu, trasy, ale także wspomnianego wcześniej zezwolenia i właściwej dokumentacji - jest najbardziej istotny.


Transport ciężki (ponadgabarytowy) to usługa polegająca

Transport ciężki (ponadgabarytowy) to usługa polegająca na przewożeniu (transportowaniu) tego rodzaju towarów, których poszczególne parametry - przede wszystkim waga oraz wysokość, wzrost i szerokość - przekraczają te dopuszczone dla pojazdów, które poruszają się po terenie Polski. Tym samym oznacza to, że transport ponadgabarytowy jest ściśle regulowany przepisami prawnymi. Każdy, kto planuje przewieźć ładunek wykraczający poza normy musi uzyskać odpowiednie zezwolenie, by zadziałać w sposób legalny.

A co należy zrobić, aby uzyskać zezwolenie na przeprowadzenie transportu ponadgabarytowego? Według prawa wymagane jest złożenie specjalnego wniosku, który musi uwzględniać kilka ważnych dokumentów (całą ich listę można znaleźć na różnych stronach internetowych). Niezależnie natomiast od tego, czy planuje się transport maszyn, czy może jeszcze cięższej infrastruktury, każdorazowo taki przewóz musi zostać właściwie zorganizowany i zaplanowany, aby nie utrudnił on innym uczestnikom ruchu poruszania się po drogach.


Wynika ona z jego niewątpliwych zalet

Spośród wszystkich odmian transportu ten lądowy wciąż cieszy się największą popularnością. Wynika ona z jego niewątpliwych zalet. Co prawda transport lądowy nie zawsze umożliwia transport ponadgabarytowy, jednak w większości innych przypadków sprawdza się bez zarzutu.

Na pewno jedną z kluczowych zalet będzie możliwość dostarczenia ładunku do każdego punktu znajdującego się na terenie Polski oraz licznych miejsc występujących w innych krajach. Transport lądowy idealnie zadziała na różnego typu trasach (zarówno tych dłuższych, jak i krótszych), a przy okazji pozwoli na przewiezienie bardzo zróżnicowanych elementów. Dzięki niemu możliwy jest i transport maszyn o niewielkich wymiarach, i transport żywności, różnego typu sprzętów czy drobnych przesyłek. Problem pojawia się tylko w jednym przypadku. Jeżeli ktoś będzie chciał przeprowadzić transport ciężki, istnieje spore prawdopodobieństwo, że drogą lądową nie zdoła go zrealizować i wtedy będzie musiał zdecydować się na jakąś alternatywę - np. transport lotniczy.